Młodzieżowy Dom Pracy Twórczej
Na początku lat 90. wraz z grupą znajomych współtworzył Alternatywny Klub Artystyczny „HETA WIO”, który wkrótce przekształcił się w Młodzieżowy Dom Pracy Twórczej (MDPT) działający w Domu Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju. Ta prywatna inicjatywa przyciągała artystów, pasjonatów i uzdolnioną młodzież. Było to miejsce pełne interesujących wydarzeń kulturalnych, gdzie działały koła zainteresowań, w tym plastyczne i muzyczne. Ten czas spędzony na społecznej pracy w MDPT był dla Bogdana Krauze także czasem wzmożonej pracy artystycznej. Za namową kolegi sam zaczął malować olejne obrazy przedstawiające martwą naturę, wiejskie pejzaże oraz portrety. Przygoda z malarstwem trwała zaledwie kilka lat i zakończyła się pod koniec lat 90., a ostatnią pracą, którą stworzył była kopia obrazu Kossaka „Piłsudski na Kasztance”.
Rzeźba w graficie
Najwięcej czasu w swojej twórczości artysta poświęcił rzeźbie w graficie. Początkowo tworzył proste formy: kufle, puchary, wazony czy zegary, które przeznaczone były dla odwiedzających kopalnię delegacji. Bardzo szybko pojawiły się tematy nawiązujące do pracy górnika, wierzeń i legend związanych z tym zawodem, a także sfery sakralnej m.in. figury św. Barbary, Skarbnika czy rodziny górniczej. Z czasem, dzięki doskonałemu rozpoznaniu różnych gatunków i rzeźbiarskich możliwości grafitu, jego prace stały się bardziej dopracowane, tworzone z dbałością o detale. Artysta wymyślił nowatorską technikę łączenia grafitu z miedzią, mosiądzem oraz złotem, którą stosował z powodzeniem przy wielu pracach m.in. monstrancji, szopce bożonarodzeniowej czy makiecie kościoła w Leśniowie. W ostatnich latach powstały największe dzieła Krauzego wykonane w graficie: Zanikająca, Ulotność oraz Klęcząca. Twórca jest także autorem kilku rzeźb, które znalazły swoje miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, w tym wyjątkowej monstracji. Do jednych z pierwszych, dużych rzeźb grafitowych zaliczyć można świętą Barbarę, która wykonana została z myślą o górnikach z kopalni „Budryk”, a która znalazła swoje miejsce przy Parafii św. Michała Archanioła w Ornontowicach. Z kolei ostatnią św. Barbarę wykonał na zamówienie Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętej Anny w Gołkowicach.
Rzeźba karwingowa
Od 2014 roku, aby poznać nowe techniki, a przede wszystkim narzędzia do rzeźby karwingowej Krauze uczestniczył w licznych wyjazdach plenerowych m.in. do Kargowej, Wrocławia, Krzykawki, Mrągowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Raciborza oraz Jamna koło Częstochowy. W tym czasie powstało kilkanaście prac drewnianych, w tym seria rzeźb Myśliciel. Inne ciekawe prace wykonane w tym materiale to: Mag, Trol, Wiewiór, Baba z maselnicą, Ratownik górniczy, Gwarek czy Ślusarz i Kombajnista. Na specjalne zamówienie wykonał także dwie postacie kobiet utrzymane w konwencji kubistycznej.
Artysta zajmuje się wyrobem biżuterii, rzeźbi także drewniane skrzynie ubraniowe i kufry posagowe, do których samodzielnie wykonuje wszelkie metalowe okucia. Metaloplastyką zajmuje się od dawna. Oprócz wspomnianych okuć do skrzyń w jego warsztacie powstawały miecze, szable, noże myśliwskie oraz dodatki do rzeźb np. kilofy, młoteczki, korony itp.
Wystawy, nagrody, publikacje
Bogdan Krauze jest artystą rozpoznawalnym a jego sylwetka została przedstawiona m.in. w publikacjach: „Górnicze pasje. Twórczość plastyczna górników z Jastrzębia-Zdroju i Karwiny” wyd. MOK Jastrzębie-Zdrój (2011), „Rzeźba w węglu i graficie. Symbol górniczego trudu” wyd. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (2013), „Twórcy intuicyjni z kolekcji Barwy Śląska” wyd. Stowarzyszenie Barwy Śląska (2015).
W 1996 r. Krauze brał udział w konkursie plastycznym ogłoszonym z okazji I Jastrzębskiego Festiwalu Kultury, gdzie za swoją grafitową rzeźbę otrzymał wyróżnienie. Uczestniczył w grupowej wystawie zorganizowanej przez Uniwersytet Śląski w Cieszynie, a w 2015 roku w wystawie „Pomiędzy niebem a ziemią” w Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.
Prace Bogdana Krauze znajdują się głównie w kolekcjach prywatnych na całym świecie.
Artysta w wolnej chwili oddaje się swoim pasjom: jeździ na motorze, wędkuje, jeździ na nartach a także nurkuje. Uwielbia góry i piesze wycieczki. Kolekcjonuje antyki i obrazy.
Autor: Katarzyna Gardecka